Jak obliczyć zużycie materiału

jak obliczć zużycie materiału

W każdej naszej instrukcji szycia znajdziesz orientacyjne zużycie materiału dla danego rozmiaru. Naszym zdaniem dobrze jest jednak mieć możliwość aby w prosty sposób móc wyznaczyć zużycie materiału samodzielnie – z kilku powodów:

  • możesz dopasować idealnie zużycie materiału niezależnie od szerokości materiału, który wybierzesz;
  • możesz bez problemu obliczyć optymalne zużycie materiałów, jeżeli chcesz wykorzystać np. dwa rodzaje tkanin lub dzianin;
  • jeżeli planujesz uszycie z tego samego materiału np. dwóch bluzek dla starszego i młodszego dziecka;
  • jeżeli z jednego materiału chcesz stworzyć komplet ubrań z różnych wykrojów;
  • jeżeli chcesz skorzystać z materiału ze wzorem geometrycznym (kratka, paski) i wiesz w jakich odstępach powtarza się wzór;
  • jeżeli chcesz zrobić czasem coś po swojemu, niekonwencjonalnie, a nie tak jak jest napisane w instrukcji – my bardzo lubimy i wspieramy takie działania, chociaż nie zawsze są one „zgodne ze sztuką” 😉
  • ponieważ jest to fajna zabawa ucząca kreatywnego, twórczego myślenia i podejmowania samodzielnych szyciowych decyzji.

Podsumowując, samodzielne obliczanie zużycia materiału daje większą swobodę i więcej możliwości do kreatywnego myślenia podczas realizowania pasji szycia. My dajemy Ci wzór, podpowiadamy naszą koncepcję w jaki sposób można uszyć dany model, a reszta zależy od Ciebie, w jakim stopniu postanowisz z tego skorzystać i jak dużo dodasz od siebie.

Wracając do tematu, poniżej podajemy instrukcję w jaki sposób możesz samodzielnie obliczyć zużycie materiału.

A więc, jak obliczyć zużycie materiału?

Z naszymi wykrojami sposób jest prosty. Do każdego atmo-wykroju dołączamy wykrój w skali 1:5 w wersji PDF opisany jako numer wykroju_SCALE (np. 116C_SCALE).

Ponadto poniżej możesz pobrać:

Pamiętaj, że drukując powyższe karty i skalówkę musisz mieć ustawioną skalę na 100% w parametrach wydruku. Zarówno na skalówce jak i na kartach masz umieszczoną podziałkę od 0 do 5 cm, na której możesz zmierzyć linijką czy wydruk powstał w odpowiedniej skali (5 cm na karcie lub skalówce powinno odpowiadać 5 cm na linijce).

karta ze skalą

Karty

Karta 1 A4 i Karta 2 A4 są to karty z podziałką w skali 1:5, które będą odzwierciedlać nasz materiał.

Karta 1 daje nam szerokość max 90 cm (czyli złożone na pół 180 cm) i długość max 130 cm. Te wymiary mogą być już wystarczające.

Gdy Kartę 1 połączymy z Kartą 2 (odcinając prawy margines Karty 2 i sklejając je ze sobą), otrzymamy materiał o szerokości max 90 cm i długości max 260 cm.

1 i 2 karta

Oczywiście, jeżeli jest taka potrzeba, możemy dodawać jeszcze dodatkowe kartki np. na długość. Myślimy jednak, że ten maksymalny rozmiar 90 cm x 260 cm w większości przypadków będzie wystarczający.

Najpierw na karcie zaznaczamy linią szerokość materiału, który chcemy wykorzystać do naszego projektu. Np. mamy materiał o szerokości 160 cm, czyli po złożeniu będzie miał 80 cm.

jak obliczyć zużycie materiału

Teraz wycinamy elementy wykroju w skali 1:5 i przykładamy je do kartki tak, jak będziemy je później umieszczać na materiale. Pamiętamy o ilości poszczególnych części wykroju oraz o elementach, które są na złożeniu materiału.

Gdy znajdziemy już idealny układ – odrysowujemy elementy wykroju na kartce i zamykamy prostokąt.

Odliczamy kratki na długości materiału lub przykładamy skalówkę – i w ten sposób odczytujemy długość potrzebnego materiału.

schemat układu na materiale

Jeżeli chcemy posługiwać się tylko skalówką, możemy przy jej pomocy narysować na zwykłej kartce papieru (gładkiego lub w kratkę) prostokąt o wymiarach materiału

rysowanie skalówką

i tak samo na tym prostokącie układać elementy wykroju.

ułożenie na materiale

Pamiętajmy oczywiście o dodaniu zapasu na ewentualny skurcz materiału i to, że materiał może być krzywo ucięty w sklepie.

Mamy nadzieję, że przekonałyśmy Cię, że możliwość samodzielnego wyznaczania zużycia materiału jest fajna. Jeżeli masz pytania – pisz w komentarzach. Powodzenia!

Dodaj komentarz