Jak korzystać z atmo-wykrojów

atmo-wykroje

Jeżeli tu jesteś to pewnie ciekawi Cię jak wyglądają i jak korzystać z naszych atmo-wykrojów. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić Ci całą ścieżkę jaką musisz przejść od wyboru właściwego rozmiaru do uzyskania papierowej wersji wykroju, którą wykorzystasz podczas dalszych etapów pracy. A więc zacznijmy od samego początku, czyli jak dobrać właściwy rozmiar wykroju?

Jak wybrać właściwy rozmiar wykroju?

Aby wybrać właściwy rozmiar wykroju, najpierw trzeba dokonać kilku podstawowych pomiarów sylwetki dziecka. W ATMO opieramy nasze rozmiary na 8 podstawowych pomiarach sylwetki. O tym jakie to są pomiary i jak je prawidłowo wykonać dowiesz się z wpisu: Jak wykonać pomiary sylwetki.

Następnie, po wyznaczeniu wszystkich wartości pomiarów, porównujemy je z wartościami zawartymi we właściwej tabeli. W ATMO tabele rozmiarów dzielimy na następujące grupy:

 1. Tabele dziecięcych rozmiarów 56-92
 2. Tabele dziecięcych rozmiarów 80-122
 3. Tabele dziewczęcych rozmiarów 128-176
 4. Tabele chłopięcych rozmiarów 128-194

Jak widzisz podstawowym parametrem jest wzrost i to na jego podstawie wybieramy właściwą tabelę.

1 i 2 tabela dotyczy zarówno dziewczynek jak i chłopców – w tym wieku dzieci mają jeszcze bardzo podobna budowę ciała, więc rozbieżności w budowie sylwetki dziewczęcej i chłopięcej będziemy zauważać dopiero od rozmiaru 128.

Począwszy od tabeli 2 dla poszczególnych rozmiarów przypisanych jest kilka wariantów tęgości utworzonych przez dodanie kolejnych liter alfabetu do numeru wzrostu, np. 128A, 128B, 128C, 128D itd., przy czym litera A oznacza najmniejszą tęgość. Aby wybrać właściwą tęgość dla danego rozmiaru, porównujemy obwody zmierzone na sylwetce (obwód klatki piersiowej, obwód talii, obwód bioder) do wartości podanych w tabelach i wybieramy te najbardziej zbliżone. Jeżeli wartości z pomiarów wypadają pomiędzy wartościami dwóch tęgości, to zawsze wybieramy większą tęgość. Zawsze lepiej mieć luźniejszy ciuch, który ewentualnie możemy zwęzić, niż za ciasny.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na jedną kwestię, mianowicie zarówno my dorośli jak i dzieci mamy różne proporcje ciała, które nie zawsze wpasują nam się idealnie w konkretny rozmiar i czasem trzeba szukać pewnego kompromisu. Możemy mieć np. przy danym wzroście krótsze lub dłuższe nogi, krótsze lub dłuższe ręce, obwód bioder z rozmiaru o większej tęgości a obwód klatki piersiowej z rozmiaru o mniejszej tęgości. To, że dana sylwetka nie wpisuje się idealnie w ramy danego rozmiaru jest rzeczą normalną, bo każdy z nas jest inny, unikatowy. Jednak to, że nasze sylwetki są różne, może powodować pewne trudności w doborze właściwego rozmiaru. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak możesz się z tym uporać:

 • jeżeli szyjesz spódnicę – najważniejszymi wymiarami będą: obwód bioder, obwód talii, długość spódnicy;
 • jeżeli szyjesz spodnie – najważniejszymi wymiarami będą: obwód bioder, obwód talii, wysokość talii, wysokość krocza (ewentualnie długość spodni);
 • Jeżeli szyjesz ubranie na górną część ciała (bluzka, koszula, kurtka itp.) – najważniejszymi wymiarami będą: obwód klatki piersiowej, długość pleców, długość ręki, obwód bioder;
 • jeżeli szyjesz sukienkę, kombinezon czy inny strój na górną i dolną część ciała jednocześnie – pamiętaj, aby dobierać rozmiar do największego obwodu – jeżeli różnice dotyczą tęgości. Tak naprawdę to jest najtrudniejszy przypadek i w zależności od tego jaki rodzaj garderoby szyjemy, jaki fason, o jakim stopniu dopasowania, jak również od tego, z którym wymiarem mamy problem, będziemy podejmować różne działania żeby dopasować ubranie do sylwetki.

Zwróć uwagę, że przynajmniej w trzech pierwszych przypadkach wcale tym najważniejszym wymiarem nie jest wzrost i weź sobie to głęboko do serca.

Podsumowując – może zdarzyć się taka sytuacja, że chcąc dobrać rozmiar na wykroje np. na spodnie i bluzkę dla tej samej osoby, będziesz musiała skorzystać z wykrojów dla dwóch różnych rozmiarów. Chcemy żebyś wiedziała, że jest to jak najbardziej właściwe podejście.

Jak kupić i pobrać wykrój

Atmo-wykroje znajdziesz w naszym sklepiku z wykrojami.

Sprzedaż dotyczy zawsze konkretnego rozmiaru i konkretnej tęgości. Dlatego też w pierwszym kroku opisałyśmy jak dobrać właściwy rozmiar.

Oczywiście nasze wykroje objęte są prawami autorskimi, więc zawsze prosimy Cię o zapoznanie się z REGULAMINEM UDZIELANIA LICENCJI i przestrzeganie zawartych w nim zasad.

Cały proces sprzedaży przebiega standardowo jak w każdym innym sklepie internetowym. Po dokonaniu płatności, wykrój dostaniesz na wskazaną przez Ciebie skrzynkę mailową w postaci folderu skompensowanego, który musisz w pierwszej kolejności wypakować w wybranym miejscu.

Po wypakowaniu znajdziesz folder z:

 • wykrojem w wersji PDF – format A0;
 • wykrojem w wersji PDF – format A4;
 • wykrojem w wersji PDF – w skali 1:5 – jeżeli zaciekawiło Cię do czego może być Ci potrzebny taki wariant wykroju, przeczytaj wpis: Jak obliczyć zużycie materiału;
 • opcjonalnie – wykrojem w wersji PDF w formacie najmniejszego arkusza na którym mieści się wykrój np. A1, A2 (dotyczy to mniejszych rozmiarów, które faktycznie możemy zmieścić na jednym arkuszu mniejszym od formatu A0).

Sam opis szycia i wszystkie niezbędne informacje dotyczące wykroju otrzymujesz od nas za darmo – publikujemy je na blogu – w zakładce Szycie. Link do właściwej instrukcji znajdziesz w opisie na stronie sprzedażowej wykroju. Dzięki temu przed dokonaniem zakupu możesz prześledzić wszystkie etapy szycia. Tworząc naszą wspólną atmo-przestrzeń bardzo nam zależało na tym, aby nasza wzajemna relacja była oparta na uczciwości. Dla nas uczciwe podejście oznacza, że wiesz co Cię czeka na poszczególnych etapach szycia.

Otrzymane przez Ciebie pliki będą opisane w następujący sposób:

pdf

Przy czym pierwsza część opisu jest taka sama i oznacza rozmiar – w tym przypadku rozmiar 104C. Część za podkreślnikiem oznacza format; i tak:

 • w przypadku formatu A0 mamy opis _A01 – co oznacza, że mamy format A0 arkusz 1 (wykrój znajduje się na jednym arkuszu A0). W przypadku, gdy wykrój będzie znajdował się na dwóch arkuszach A0, będziemy mieć dwa pliki opisane: _A01, _A02;
 • W przypadku formatów A1, A2 – opis będzie wyglądał jak powyżej – czyli _A11, A21 – gdy wykrój znajduje się na jednym arkuszu A1 i A2;
 • w przypadku formatu A4 opis nie będzie zawierał ilości arkuszy i wygląda następująco: _A4;
 • w przypadku pliku zapisanego w skali 1:5 mamy opis: _SCALE.

Drukowanie wykroju

Kolejną czynnością jest oczywiście wybór formatu który nas interesuje. Jeżeli drukujesz wykrój samodzielnie, to pamiętaj, aby skala wydruku była ustawiona na 100% – np. tak, jak pokazujemy to poniżej.

skala 100

Jeżeli wykrój drukujesz z formatu A4, to poszczególne arkusze tego wykroju będziesz musiała odpowiednio dociąć i skleić. Pojedynczy arkusz formatu A4 wygląda tak:

Format A4

Na wydruku znajduje się kilka elementów (zaznaczonych na czerwono) ułatwiających prawidłowe sklejenie wykroju. Są to:

 • nożyczki – pokazujące wzdłuż których linii trzeba odciąć nadmiar kartki;
 • oznakowanie: Grid (rząd, kolumna), np. Grid (2, 2) – co oznacza, że arkusz ten znajduje się w drugim rzędzie i drugiej kolumnie wykroju;
 • oznakowanie: Page … of …, np. Page 7 of 10 – co oznacza, że arkusz ten jest 7 w kolejności ze wszystkich 10 arkuszy.

Na dole każdego arkusza znajduje się również linijka w cm.

Arkusze sklejasz ze sobą w ten sposób, że łączysz krawędź, którą wcześniej odcięłaś z przerywaną linią na sąsiednim arkuszu.

łączenie arkuszy
łączenie arkuszy

A sklejać możesz np. taśmą klejącą, taśmą malarską, klejem, naklejkami (np. etykietami do metkownicy). Jeżeli masz jakieś inne, sprawdzone sposoby – pisz w komentarzach, jesteśmy ciekawe.

Kwadrat kontrolny

Na każdym naszym wykroju znajduje się również kwadrat kontrolny o wymiarach 5cmx5cm. Po wydrukowaniu arkuszy warto sprawdzić linijką czy faktycznie kwadrat ten ma takie wymiary – wówczas będziesz miała pewność, że wykrój ma właściwe parametry wymiarowe, gdyż jest wydrukowany we właściwej skali i proporcjach.

kwadrat kontrolny

Jak wygląda wykrój

Teraz chcemy omówić jak wyglądają nasze wykroje i jakie oznaczenia stosujemy.

przykładowy wykrój

Po pierwsze zawsze w naszych wykrojach stosujemy zapasy na szwy. O tym jakie wartości mają zapasy na szwy możesz się dowiedzieć z instrukcji szycia lub zmierzyć samodzielnie na wykroju. Jeżeli chcesz zastosować inne zapasy i szyć po swojemu – możesz wyciąć wykrój bez zapasów i dodać takie jakie będą Ci pasowały.

Na każdej części wykroju znajduje się etykieta z informacjami:

 • nazwa i numer wykroju;
 • nazwa części wykroju;
 • rozmiar;
 • informacja dotycząca krojenia części wykroju;
 • adres strony internetowej: atmo-design.com.

Jeżeli dana część wykroju ma być krojona na złożeniu materiału, to również na krawędzi złożenia znajduje się informacja, że w tym miejscu jest złożenie materiału. Na złożeniu materiału nie znajdziesz również dodatku na szew.

Wszystkie informacje na etykietach są w języku polskim i angielskim.

Kierunek nitki prostej wyznacza na naszych wykrojach długa strzałka zakończona grotem biegnąca wzdłuż długości wykroju.

Linią przerywaną oznaczamy miejsca złożenia materiału oraz miejsca, do których należy przyłożyć inny element wykroju, np. kieszeń.

Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę są nacinki oznaczone w postaci krótkiej kreseczki. Są to miejsca, w których dwa łączone ze sobą elementy wykroju powinny się spotkać. Nacinki przenosimy na materiał w postaci delikatnych nacięć wykonanych czubkiem nożyczek, w inny sposób można je zaznaczyć np. kredą krawiecką lub wprowadzając w tym miejscu krótką fastrygę lub wpinając szpilkę (wszystko zależy tak naprawdę od sytuacji, od Twoich wyborów i przyzwyczajeń, niemniej jednak w większości przypadków nacięcie materiału jest sposobem najszybszym i najwygodniejszym). Pamiętaj o tym, żeby zawsze robić nacinki również na złożeniu materiału. W naszych wykrojach nacinek łączący przód rękawa z przednim podkrojem pachy oznaczamy zawsze dwiema krótkimi kreskami.

Na naszych wykrojach znajdziesz również informację o miejscach, gdzie należy wykonać dziurki lub przyszyć guziki itp.

I w zasadzie to by było na tyle. Jeżeli przejdziesz przez tę ścieżkę to z pewnością korzystanie z naszych wykrojów nie przysporzy Ci problemów.

Zachęcamy Cię również do przeczytania wpisu o tym: Jak obliczyć zużycie materiału

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące korzystania z atmo-wykrojów – pisz w komentarzach – postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Dodaj komentarz