Prosta sukienka dla dziewczynki – szycie krok po kroku

sukienka nr 1

Chcemy dziś z Tobą uszyć Sukienkę nr 1. Jest to bardzo prosta sukienka z dżerseju. Góra sukienki jest lekko dopasowana. Dół odcięty w talii i delikatnie marszczony. Krótki, prosty rękaw. Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z szyciem, ta sukienka będzie idealna na początek.

Wykrój na tę sukienkę możesz kupić tu: Wykrój – Sukienka nr 1 w rozmiarach: 80-176.

Wykrój ten jest dostępny w zakresach rozmiarów od 80 do 176 .

A więc przystępujemy do działania.

Pomiary

Przed przystąpieniem do szycia wybierz właściwy rozmiar wykroju, najbardziej odpowiedni dla Twojego dziecka.

O tym w jaki sposób wykonać pomiary sylwetki dziecka – dowiesz się we wpisie: Pomiar sylwetki dziecka.

Podczas dobierania właściwego rozmiaru dla Sukienki nr 1 najważniejszymi wymiarami będą:

  • obwód klatki piersiowej,
  • długość pleców,
  • długość sukienki – mierzona od 7 kręgu szyjnego.

W oparciu o te wymiary dobierz odpowiedni rozmiar wykroju.

Powyższe dane oraz informacje o formatach arkuszy w jakich wykonany jest wykrój, a także o zużyciu materiału dla danego rozmiaru znajdziesz w TABELI ROZMIARÓW WYKROJU.

Części wykroju

Na początku pobierz i wydrukuj wykrój. O tym jak to zrobić, dowiesz się z wpisu: Jak korzystać z atmo-wykrojów.

Poniżej znajduje się spis wszystkich części wykroju niezbędnych do uszycia Sukienki nr 1. Numeracja oraz nazwy są identyczne jak na poszczególnych elementach wykroju:

1 – Przód – skroić 1 raz ze złożonego materiału;
2 – Tył – skroić 1 raz ze złożonego materiału;
3 – Rękaw – skroić 2 razy (lustrzane odbicie);
4 – Lamówka podkroju szyi – skroić 1 raz ze złożonego materiału;
5 – Dół sukienki – przód/tył – skroić 2 razy ze złożonego materiału.

elementy wykroju

UWAGA :
Wszystkie elementy wykroju mają dodane zapasy na szwy i podłożenia. Jeżeli nie chcesz korzystać z założonych przez nas zapasów na szwy i podłożenia, możesz wyciąć wykrój bez tych zapasów. W wykroju na Sukienkę nr 1 zapasy na szwy wynoszą 0,7 cm, natomiast zapasy na podłożenia – 1,5 cm.

Co będzie potrzebne

Aby uszyć Sukienkę nr 1 potrzebujemy:

  • materiał: dzianina dżersej lub dresówka,
  • guma silikonowa gr. 5-6 mm do szwów ramieniowych: 15-20 cm, dla tęższych rozmiarów (140-176): 20-30 cm.

Zużycie materiału wyliczamy zgodnie z naszą instrukcją, którą znajdziesz we wpisie: Jak obliczyć zużycie materiału.

Krojenie materiału

Zużycie materiału dla poszczególnych rozmiarów znajdziesz w TABELI ROZMIARÓW WYKROJU. Podane w tabeli zużycie materiału jest wyznaczone dla szerokości materiału 160 cm.

UKŁAD 1 (U1) : dla mniejszych rozmiarów.

układ 1
UWAGA: na rysunku duże przerwy pomiędzy poszczególnymi częściami wykroju są zastosowane dla lepszej przejrzystości rysunku. Na materiale układaj poszczególne części obok siebie bez zachowania odstępów.

UKŁAD 2 (U2) :

sukienka numer 1 układ 2
UWAGA: na rysunku duże przerwy pomiędzy poszczególnymi częściami wykroju są zastosowane dla lepszej przejrzystości rysunku. Na materiale układaj poszczególne części obok siebie bez zachowania odstępów.

UKŁAD 3 (U3) :

sukienka nr 1 układ 3
UWAGA: na rysunku duże przerwy pomiędzy poszczególnymi częściami wykroju są zastosowane dla lepszej przejrzystości rysunku. Na materiale układaj poszczególne części obok siebie bez zachowania odstępów.

UWAGA: podczas krojenia pamiętamy o zrobieniu nacinków – wszędzie tam, gdzie na częściach wykroju jest to zaznaczone oraz w miejscach złożenia materiału.

Gumy silikonowej użyłyśmy do szwów ramieniowych – około 10-20 cm (długość szwów ramieniowych + 2-3 cm zapasu na każdy szew).

Zachęcamy Cię również do samodzielnego wyliczenia zużycia materiału – skorzystaj z naszej instrukcji, którą znajdziesz we wpisie: Jak obliczyć zużycie materiału.

Czas na szycie!

Zaprasuj na 1,5 cm dolne brzegi rękawów (3) oraz dołów sukienki (5) w kierunku do spodu.

Lamówkę podkroju szyi (4) złóż na pół wzdłuż jej dłuższych krawędzi – lewą stroną do lewej i zaprasuj.

zaprasowanie dolnych krawędzi elementów wykroju

Obrzuć dolne brzegi rękawów (3) oraz dołów sukienki (5).

obrzycenie dolnych brzegów rękawów i dołu sukienki

Złóż ze sobą krawędzie ramieniowe przodu (1) i tyłu (2) prawą stroną do prawej.

szwy ramieniowe

Zszyj szwy ramieniowe przodu (1) i tyłu (2) – ściegiem elastycznym lub na overlocku. W szwy ramieniowe wszyj gumę silikonową. Zapas na szwy jest równy 0,7 cm.

Złóż lamówkę podkroju szyi (4) prawą stroną do prawej wzdłuż dłuższych krawędzi. Przeszyj ściegiem elastycznym lub na overlocku wzdłuż krótszych krawędzi. Zapas na szew jest równy 0,7 cm.

zszyte ramiona oraz plisa dekoltu

Zaprasuj zapasy szwów ramieniowych w kierunku do tyłu sukienki.

Rozprasuj szew lamówki podkroju szyi (4).

zaprasowane szwy ramieniowe

Przypnij szpilkami lub przyfastryguj lamówkę (4) do podkroju szyi, tak aby szew lamówki pokrywał się z nacinkiem środka tyłu (2), nacinek środkowy lamówki pokrywał się z nacinkiem środka przodu (1), a nacinki boczne lamówki pokrywały się ze szwami ramieniowymi.

UWAGA: to czy lamówka będzie się dobrze układać zależy od rozciągliwości dzianiny, z której szyjemy. Jeżeli po przyfastrygowaniu lamówka źle się układa (odstaje, faluje lub jest zbyt naprężona) – spróbuj w zależności od sytuacji skrócić lub wydłużyć odcinek lamówki tak, aby uzyskać zadowalający efekt.

upięcie podkroju szyi

Przyszyj lamówkę do podkroju szyi ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm. Zapasy na szwy zaprasuj do dołu.

zaprasowanie lamówki podkroju szyi

Upnij rękawy (3) do podkrojów pach prawą stroną do prawej, tak aby nacinek środkowy rękawa (na szczycie główki rękawa) pokrywał się ze szwem ramieniowym, a nacinek z przodu rękawa pokrywały się z nacinkiem z przodu podkroju pachy.

upnij rękaw z podkrojem pachy

Zszyj rękawy (3) z podkrojami pach. Zapas na szwy jest równy 0,7 cm. Zaprasuj szwy w kierunku do rękawa.

wszycie rękawów do podkrojów pach

Zepnij ze sobą boczne krawędzie przodu (1) i tyłu (2) oraz boczne krawędzie rękawów (3) prawą stroną do prawej.

zepnij przód i tył góry sukienki

Zszyj boczne krawędzie przodu (1) i tyłu (2) oraz boczne krawędzie rękawów (3) ściegiem elastycznym lub na overlocku. Zapas na szwy jest równy 0,7 cm. Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do tyłu sukienki.

zszyj boki sukienki

Złóż ze sobą dwa doły sukienki (5) – przodu i tyłu (prawą stroną do prawej). Zszyj boczne krawędzie ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm. Zapasy szwów zaprasuj do tyłu sukienki.

zszycie boków dołu sukienki

Podwiń zaprasowane wcześniej na 1,5 cm brzegi rękawów. Przypnij szpilkami lub przyfastryguj podwinięcia i przeszyj ściegiem elastycznym jak najbliżej od krawędzi.

podwinięcie rękawów

Podwiń zaprasowane wcześniej na 1,5 cm brzegi dołów sukienki. Przypnij szpilkami lub przyfastryguj podwinięcia i przeszyj ściegiem elastycznym jak najbliżej od krawędzi podwiniętych brzegów.

podwinięcie dołu sukienki

Podwinięcia szwów i dołu sukienki możesz wykonać również jako ostatnią czynność – po wcześniejszej przymiarce i upewnieniu się, że długość rękawów i sukienki jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami. W zaproponowanej tu kolejności szyj tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że długość rękawów i długość sukienki jest prawidłowa.

Wykonaj marszczenie górnego obwodu dołu sukienki. W pierwszej kolejności wykonaj dwa przeszycia na maszynie ściegiem fastrygowym (najmniejsze naprężenie nici, najdłuższy ścieg). Pierwsze w odległości około 0,5 cm od górnego brzegu falbanek, drugie przeszycie – w odległości około 0,5 cm od pierwszego przeszycia. Każde przeszycie rozpocznij tuż za jednym ze szwów bocznych przeszyj naokoło całego obwodu falbanki i zakończ tuż przed tym samym szwem bocznym. Ściegi fastrygowe możesz również wykonać ręcznie. Następnie równomiernie ściągaj materiał trzymając za górne nitki.

marszczenie dołu sukienki

Przypnij lub przyfastryguj zmarszczoną dolną część sukienki do górnej części sukienki tak, aby odpowiednie szwy boczne oraz nacinki przodu i tyłu spotkały się ze sobą.

zepnij dół i górę sukienki

Przyszyj dolną część sukienki do górnej części sukienki ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość ściegu – 0,7 cm. Zapasy szwów zaprasuj do góry.

zszyj dół i górę sukienki

Teraz można uprasować sukienkę i gotowe!

sukienka nr 1

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja szycia tej sukienki jest dla Ciebie pomocna. Jeżeli masz pytania odnośnie tego wykroju lub etapów szycia – pytaj w komentarzach.

Możesz też pobrać ten wpis z instrukcją szycia w wersji PDF (w prawym górnym rogu pod tytułem wpisu) i trzymać razem z wykrojem.

Jesteśmy ciekawe Twojej wersji Sukienki nr 1. Jeżeli udało Ci się przebrnąć przez wszystkie te etapy – pochwal się swoją realizacją 🙂

Dodaj komentarz