Prosta sukienka z dżerseju dla dziewczynki – szycie krok po kroku

Chcemy dziś z Tobą uszyć bardzo prostą sukienkę z dżerseju. Góra sukienki jest lekko dopasowana. Dół odcięty w talii i delikatnie marszczony. Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z szyciem, ta sukienka będzie idealna na początek. Sukienkę tę możesz uszyć z krótkim lub długim rękawem – w obu przypadkach proces szycia przebiega identycznie.

Wykrój na tę sukienkę możesz kupić tu:

Wykrój na prostą sukienkę z dżerseju dla dziewczynki w rozmiarach: 80-116, 122-152.

A więc przystępujemy do działania!

Pomiary

Przed przystąpieniem do szycia wybierz właściwy rozmiar wykroju, najbardziej odpowiedni dla Twojego dziecka.

O tym w jaki sposób wykonać pomiary sylwetki dziecka – dowiesz się we wpisie: Pomiar sylwetki dziecka.

Części wykroju

Na początku pobierz wykrój i wydrukuj potrzebne części. Nie wszystkie elementy wykroju będą Ci potrzebne (długi lub krótki rękaw). O tym jak ukryć niepotrzebne części wykroju możesz przeczytać TUTAJ.

Poniżej znajdziesz spis wszystkich części wykroju niezbędnych do uszycia najprostszej wersji Sukienki nr 2-21. Numeracja oraz nazwy są identyczne jak na poszczególnych elementach wykroju:

 1. Przód – skroić 1 raz z podwójnie złożonego materiału;
 2. Tył – skroić 1 raz z podwójnie złożonego materiału;
 3. Rękaw długi – skroić 2 razy;
 4. Rękaw krótki – skroić 2 razy;
 5. Lamówka podkroju szyi – skroić 1 raz z podwójnie złożonego materiału;
 6. Dół sukienki – przód/tył – skroić 2 razy z podwójnie złożonego materiału.
Sukienka 1 elementy wykroju

UWAGA 1:
Wszystkie elementy wykroju mają dodane zapasy na szwy i podłożenia. Jeżeli nie chcesz korzystać z założonych przez nas zapasów na szwy i podłożenia, możesz wyciąć wykrój bez tych zapasów. W wykroju na Sukienkę 2-21 zapasy na szwy wynoszą 0,7 cm, natomiast zapasy na podłożenia – 2 cm.

Co będzie potrzebne

Aby uszyć Sukienkę 2-21 potrzebujemy:

 • materiał: dzianina jersey lub dresówka,
 • guma silikonowa – gr. 5-6 mm,
 • nici,
 • przybory krawieckie.

Zużycie materiału wyliczamy zgodnie z naszą instrukcją, którą znajdziesz we wpisie: Jak obliczyć zużycie materiału.

W naszym przypadku uszyłyśmy sukienkę na wzrost (ZWo): 110 cm i długość sukienki od talii (TyA): 30 cm.

Użyłyśmy dzianiny jersey o parametrach:

 • gramatura: 220g/m2,
 • skład: bawełna 95%, elastan 5%,
 • szerokość: 190 cm.

Krojenie materiału

Przy szerokości materiału 190 cm, uzyskałyśmy zużycie materiału równe 50 cm. Poniżej przedstawiamy nasz plan układu wykroju.

Sukienka 1 ułożenie na materiale

UWAGA: podczas krojenia pamiętamy o zrobieniu nacinków – wszędzie tam, gdzie na częściach wykroju jest to zaznaczone oraz w miejscach złożenia materiału.

Gumy silikonowej użyłyśmy do szwów ramieniowych – około 15 cm (długość szwów ramieniowych + 2-3 cm zapasu na każdy szew).

Czas na szycie!

Zszyj szwy ramieniowe przodu (1) i tyłu (2) – ściegiem elastycznym lub na overlocku. W szwy ramieniowe wszyj gumę silikonową. Zapas na szwy jest równy 0,7 cm. Zaprasuj zapasy szwów w kierunku do tyłu sukienki.

Zszyj boczne szwy przodu (1) i tyłu (2) sukienki – ściegiem elastycznym lub na overlocku. Zapas na szwy jest równy 0,7 cm Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do tyłu sukienki.

Zaprasuj na 2 cm dolne brzegi rękawów (3 lub 4) w kierunku spodniej części. Obrzuć dolne brzegi rękawów.

Zszyj boczne szwy rękawów (3 lub 4). Zapas na szwy jest równy 0,7 cm.

Wszyj rękawy do podkrojów pach. Zapas na szwy jest równy 0,7 cm.

Teraz zajmiemy się lamówką podkroju szyi (5). Lamówkę złóż na pół wzdłuż dłuższych krawędzi (lewą stroną do środka) i zaprasuj.

Przyłóż końce lamówki prawą stroną do prawej i przeszyj ściegiem elastycznym na 0,7 cm. Rozprasuj szew.

Przypnij szpilkami lub przyfastryguj lamówkę (5) do podkroju szyi, tak aby szew lamówki pokrywał się z nacinkiem środka tyłu (2), nacinek środkowy lamówki pokrywał się z nacinkiem środka przodu (1), a nacinki boczne lamówki pokrywały się ze szwami ramieniowymi.

UWAGA: to czy lamówka będzie się dobrze układać zależy od rozciągliwości dzianiny, z której szyjemy. Jeżeli po przyfastrygowaniu lamówka źle się układa (odstaje, faluje lub jest zbyt naprężona) – spróbuj w zależności od sytuacji skrócić lub wydłużyć odcinek lamówki tak, aby uzyskać zadowalający efekt.

Przyszyj lamówkę do podkroju szyi ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość ściegu 0,7 cm. Zapasy na szwy zaprasuj do dołu.

Zaprasuj na 2 cm dolne brzegi dołów sukienki (6) w kierunku spodniej części. Obrzuć dolne brzegi.

Złóż ze sobą dwa doły sukienki (6) – przodu i tyłu. Zszyj boczne krawędzie ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm. Zapasy szwów zaprasuj do tyłu sukienki.

Wykonaj marszczenie górnego obwodu dołu sukienki (o tym jak zrobić marszczenie możesz przeczytać TUTAJ).

Przypnij lub przyfastryguj zmarszczoną dolną część sukienki do górnej części sukienki tak, aby odpowiednie szwy boczne oraz nacinki przodu i tyłu spotkały się.

Przyszyj dolną część sukienki do górnej części sukienki ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość ściegu – 0,7 cm. Zapasy szwów zaprasuj do góry.

Po wcześniejszej przymiarce i upewnieniu się, że długość rękawów i sukienki jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami, podwiń zaprasowane wcześniej na 2 cm brzegi rękawów i dołów sukienki. Przypnij szpilkami lub przyfastryguj podwinięcia i przeszyj ściegiem elastycznym na 1,5 cm od krawędzi.

Teraz można uprasować sukienkę i gotowe!

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja szycia tej sukienki jest dla Ciebie pomocna. Jeżeli masz pytania odnośnie tego wykroju lub etapów szycia – pytaj w komentarzach.

Możesz też pobrać ten wpis z instrukcją szycia w wersji PDF (w prawym górnym rogu pod tytułem wpisu) i trzymać razem z wykrojem.

Jesteśmy ciekawe Twojej wersji Sukienki 2-21. Jeżeli udało Ci się przebrnąć przez wszystkie te etapy – pochwal się swoją realizacją na naszym fanpage’u:aaa.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *