Jak zrobić marszczenie

Umiejętność robienia marszczeń jest nam niezbędna do tego, aby móc w pełni cieszyć się szyciem. Szczególnie możemy się o tym przekonać podczas szycia ubranek dla małych dziewczynek. Możemy wówczas poszaleć z wszelkiego rodzaju falbankami, marszczeniami w talii i przy mankietach. Niezależnie od tego czy szyjesz z dzianin czy tkanin, umiejętność robienia marszczeń z pewnością Ci się przyda.

Marszczenia można robić na wiele różnych sposobów. Można do tego celu używać np. specjalnych stopek maszynowych lub gumy silikonowej. My jednak skupimy się na klasycznym sposobie. Dlaczego? Ponieważ, aby wykonać takie marszczenie nie potrzebujesz dodatkowych akcesoriów. Naszym zdaniem ten sposób marszczenia jest najstaranniejszy. Ponadto ucząc się szyć zawsze warto zacząć od klasyki – w ten sposób doskonalimy w sobie staranności, dokładność i ćwiczymy nasze zdolności manualne. Nie ukrywamy również, że jest to nasz ulubiony sposób 🙂

A więc do dzieła!

Na początek trochę teorii: plisa falbanki zazwyczaj jest od 1,5 (dla grubszych materiałów) do 2 razy (dla cienkich materiałów) dłuższa od długości elementu ubrania, do którego ma być przyszyta.

A więc mamy element ubrania i falbankę. Co robimy najpierw? Krawędzie szwów w obu elementach dzielimy na taką samą ilość odcinków równej długości. Odcinki te możemy zaznaczyć np. za pomocą nacinków, flamastrem, kredą krawiecką lub fastrygą.

Następnie falbankę wzdłuż linii marszczenia przeszywamy dwukrotnie na maszynie ściegiem o minimalnym naprężeniu nitki i maksymalnej długości ściegu. Pamiętamy, żeby na początku przeszycia i na końcu nie ryglować szwu, oraz aby zostawić z jednej i drugiej strony dłuższe odcinki nitek. Oba szwy powinny być do siebie równoległe i w odstępach około 0,5 cm od brzegu materiału i 0,5 cm jeden od drugiego.

Teraz chwytamy za spodnie nitki i marszczymy. Górne nitki możemy związać ze sobą lub skrócić żeby nam nie przeszkadzały.

Staramy się marszczyć równomiernie z jednej i drugiej strony tak, aby marszczenia spotkały się w środkowej części falbanki.

Kiedy falbanka jest wstępnie zmarszczona, przykładamy ją do elementu ubrania z zaznaczonymi odcinkami i korygujemy marszczenie tak, by dopasować do siebie wszystkie zaznaczenia odcinków. Marszczenie rozsuwamy równomiernie.

Na tym etapie przypinamy falbankę do części odzieży, możemy ją również przyfastrygować, a następnie zszywamy obie części ze sobą. Na koniec wyciągamy fastrygi i gotowe!

Na tej samej zasadzie możemy robić marszczenia na obwodzie – gdy mamy zszyte ze sobą boki falbanki oraz boki części odzieży, do której chcemy przyszyć falbankę. W tym przypadku zaczynamy tak samo, oznaczając równe odcinki na obu elementach. Następnie na falbance robimy dwa ściegi fastrygowe od szwu do szwu. Ściegi oraz odstępy są identyczne jak w ww. przykładzie.

Ciągniemy teraz za spodnie nitki i uzyskujemy marszczenie. Dopasowujemy długości odcinków na obu elementach.

Zszywamy.

Czasem musimy ze sobą zmarszczyć dwie falbanki lub też falbanka składa się z wierzchu i spodu np. z flizeliną lub klejonką. W takim przypadku przed wykonaniem przeszyć ściegiem fastrygowym musimy spiąć lub sfastrygować obie części ze sobą, aby nie było żadnych przesunięć materiału.

Następnie marszczymy jak we wcześniejszych przykładach.

Stosując tą samą technikę możemy wykonać również riuszkę marszczoną przez środek. Mamy wycięty i wykończony na brzegach prostokąt materiału przeznaczony do marszczenia oraz tasiemkę, którą naszyjemy na środek riuszki. Zaznaczamy równe odcinki na prostokącie i tasiemce.

Następnie przeszywamy ściegiem fastrygowym prostokąt materiału przez środek wzdłuż dłuższych boków. Robimy jeszcze dwa przeszycia ściegiem fastrygowym – powyżej i poniżej środkowej fastrygi. Ściegi te powinny znajdować się w odległości mniej więcej połowy szerokości tasiemki.

Marszczymy i dopasowujemy do siebie odcinki – tak, jak w przykładach powyżej.

Teraz możemy przyszyć na wierzch tasiemkę i riuszka gotowa.

Pewnie dla wielu z Was ta metoda marszczenia jest dobrze znana. Niemniej jednak, aby nasze instrukcje były kompletne, chcemy omawiać wszystkie etapy szycia, których nie można pominąć, aby móc w pełni korzystać z naszych wykrojów.

Jeżeli masz pytania dotyczące tematu marszczeń – pisz w komentarzach. Postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *