Etapy szycia spódnico-spodni

Spódnico-spodnie to niezwykle praktyczna część dziewczęcej garderoby, dzięki której mamy i elegancję, i wygodę. W spódnico-spodniach można bez problemu szaleć, wygłupiać się, jeździć na rowerze, przy jednoczesnym zachowaniu typowo dziewczęcej stylizacji.

Dzisiaj pokażemy Ci jak stworzyć nasze Spódnico-spodnie nr 6, które możesz uszyć z dzianiny (np. dżerseju, dresówki). Nogawki ukryte są w dolnej falbanie, a górna wąska falbanka maskuje przeszycie w kroku. Obie falbanki są marszczone i wszyte w karczek. W talii znajduje się pasek z gumą. Te spódnico-spodnie mają długość przed kolana.

Wykrój na Spódnico-spodnie nr 6 kupisz tu: Wykrój na spódnico-spodnie nr 6 w rozmiarach 80-176.

Z tego wykroju, po bardzo subtelnej modyfikacji, uzyskasz wykrój na spódnicę o podobnym fasonie. O tym jak przerobić wykrój i uszyć na jego podstawie spódniczkę, możesz przeczytać we wpisie:

Wykrój ten jest dostępny w zakresach rozmiarów od 98 do 176.

Pomiary

Przed przystąpieniem do szycia Spódnico-spodni nr 6, wybierz właściwy rozmiar wykroju.

O tym w jaki sposób wykonać pomiary sylwetki dziecka – dowiesz się we wpisie: Pomiar sylwetki dziecka.

Podczas dobierania właściwego rozmiaru dla Spódnico-spodni nr 6 najważniejszymi wymiarami będą:

  • obwód talii,
  • obwód bioder,
  • długość spódnico-spodni – mierzona pośrodku pleców od wysokości talii.

w oparciu o te wymiary dobierz odpowiedni rozmiar wykroju.

Powyższe dane oraz informacje o formatach arkuszy w jakich wykonany jest wykrój, a także o zużyciu materiału dla danego rozmiaru znajdziesz w TABELI ROZMIARÓW WYKROJU.

Części wykroju

Na początku pobierz i wydrukuj wykrój.

Poniżej znajdziesz spis wszystkich części wykroju niezbędnych do uszycia Spódnico-spodni nr 6. Numeracja oraz nazwy są identyczne jak na poszczególnych elementach wykroju:

Części wykroju:

1 – Pasek – skroić 2 razy ze złożonego materiału;
2 – Karczek – skroić 2 razy ze złożonego materiału;
3 – Falbanka – skroić 2 razy ze złożonego materiału;
4 – Przód spodni – skroić 2 razy (lustrzane odbicie);
5 – Tył spodni – skroić 2 razy (lustrzane odbicie).

ELEMENTY WYKROJU

UWAGA:
Wszystkie elementy wykroju mają dodane zapasy na szwy i podłożenia. Jeżeli nie chcesz korzystać z założonych przez nas zapasów na szwy i podłożenia, możesz wyciąć wykrój bez tych zapasów. W wykroju na Spódnico-spodnie nr 6 zapasy na szwy wynoszą 0,7 cm, natomiast zapasy na podłożenia – 2 cm.

Co będzie potrzebne

Do uszycia Spódnico-spodni nr 6 potrzebujemy:

  • dzianinę – np. dżersej, dresówkę – my zastosowałyśmy dżersej bawełniany,
  • gumę dzianą o grubości: 3,5 cm.

Krojenie materiału

Zużycie materiału dla poszczególnych rozmiarów znajdziesz w TABELI ROZMIARÓW WYKROJU.

Zużycie gumy: w zależności od obwodu talii – najlepiej zmierzyć na obwodzie talii aby nie była za luźna ani za ciasna (pamiętaj o dodaniu 3-4 cm zapasu na szew).

UKŁAD 1 (U1) :

ułożenie na materiale układ 1
UWAGA: na rysunku duże przerwy pomiędzy poszczególnymi częściami wykroju są zastosowane dla lepszej przejrzystości rysunku. Na materiale układaj poszczególne części obok siebie bez zachowania odstępów.

UWAGA: podczas krojenia pamiętamy o zrobieniu nacinków – wszędzie tam, gdzie na częściach wykroju jest to zaznaczone oraz w miejscach złożenia materiału.

Jeżeli chcesz samodzielnie wyliczyć zużycie materiału – skorzystaj z naszej instrukcji, którą znajdziesz we wpisie: Jak obliczyć zużycie materiału.

A więc czas na szycie!

Zaprasuj na 2 cm dolne brzegi przodów spodni (4), tyłów spodni (5) oraz falbanek (3) w kierunku do spodu.

zaprasowanie brzegów

Złóż ze sobą obie części nogawki: przód spodni (4) i tył spodni (5) (prawą stroną do prawej). Zszyj boczne krawędzie ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm. Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do tyłu nogawek. Wykonaj w ten sposób obie nogawki.

zaprasowanie brzegów

Obrzuć dolne brzegi nogawek spodni.

Podwiń zaprasowane wcześniej na 2 cm brzegi dołów nogawek. Przypnij szpilkami lub przyfastryguj podwinięcia i przeszyj ściegiem elastycznym jak najbliżej od krawędzi podwiniętych brzegów.

Podwinięcia nogawek możesz wykonać również jako ostatnią czynność – po wcześniejszej przymiarce i upewnieniu się, że długość spódnico-spodni jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami. W zaproponowanej tu kolejności szyj tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że długość spódnico-spodni jest odpowiednia.

zaprasowanie boków spodni

Złóż ze sobą obie nogawki prawą stroną do prawej (możesz włożyć jedną nogawkę w drugą). Dopasuj do siebie podkroje krocza obu nogawek, tak, aby szwy wewnętrzne nogawek pokrywały się ze sobą. Przypnij szpilkami lub przyfastryguj.

zszycie nogawek

Zszyj ze sobą podkroje krocza nogawek ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm.

zszycie nogawek

Zapasy szwów zaprasuj w dowolnym kierunku.

rozprasowanie szwu krocza

Złóż ze sobą obie części karczku (2) prawą stroną do prawej. Zepnij szpilkami lub przyfastryguj boczne krawędzie elementów.

spięcie boków karczku

Zszyj boczne krawędzie karczku (2) ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm.

zszycie boków karczka

Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do tyłu spódnico-spodni.

rozprasowanie szwów karczku

Złóż ze sobą obie części falbanki (3) prawą stroną do prawej. Zepnij szpilkami lub przyfastryguj boczne krawędzie elementów.

upięcie boków falbanki

Zszyj boczne krawędzie falbanki (3) ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm.

zszycie boków falbanki

Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do tyłu spódnico-spodni.

zaprasowanie boków falbanki

Obrzuć dolny brzeg falbanki.

Podwiń zaprasowany wcześniej na 2 cm dolny brzeg falbanki. Przypnij szpilkami lub przyfastryguj podwinięcie i przeszyj ściegiem elastycznym jak najbliżej od krawędzi podwiniętych brzegów.

podłożenie dołu falbanki

Wykonaj marszczenie górnego obwodu zszytych ze sobą nogawek oraz falbanki dla każdego elementu osobno – wykonaj dwa przeszycia na maszynie ściegiem fastrygowym (najmniejsze naprężenie nici, najdłuższy ścieg). Pierwsze w odległości około 0,5 cm od górnej krawędzi, drugie przeszycie – w odległości około 0,5 cm od pierwszego przeszycia. Każde przeszycie rozpocznij tuż za jednym ze szwów bocznych przeszyj naokoło całego obwodu falbanki i zakończ tuż przed tym samym szwem bocznym. Ściegi fastrygowe możesz również wykonać ręcznie. Następnie równomiernie ściągaj materiał trzymając za górne nitki.

marszczenie falban

Zmarszczoną krawędź falbanki przyłóż do dolnej krawędzi karczka (prawą stroną do prawej). Nacinki z przodu i tyłu obu elementów oraz szwy boczne powinny pokrywać się ze sobą. Dopasuj marszczenie falbanki do obwodu karczka i rozłóż równomiernie marszczenia. Oba elementy zepnij ze sobą szpilkami i przyfastryguj.

upięcie falbanek
upięcie falbanki do karczku

Połączone ze sobą przed chwilą oba elementy (karczek + falbanka) połącz ze zmarszczoną krawędzią nogawek tak, aby lewa strona falbanki stykała się z prawą stroną nogawek. Nacinki z przodu i tyłu wszystkich elementów oraz szwy boczne powinny pokrywać się ze sobą. Dopasuj marszczenie falbanki do obwodu karczka i falbanki, i rozłóż równomiernie marszczenia. Wszystkie elementy zepnij ze sobą szpilkami i przyfastryguj.

Na poniższym zdjęciu karczek wraz z falbanką znajdują się wewnątrz nogawek spódnico-spodni.

upiecie falbanki do nogawek

Przyfastrygowane elementy zszyj ze sobą ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm.

Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do góry spódnico-spodni.

przyszycie falban

Teraz zajmiemy się przygotowaniem paska.

Obie części paska (1) złóż na pół wzdłuż ich dłuższych krawędzi – lewą stroną do lewej i zaprasuj.

zaprasowanie paska

Złóż ze sobą obie części paska (1) prawą stroną do prawej. Zepnij szpilkami lub przyfastryguj boczne krawędzie elementów.

spięcie boków paska

Zszyj boczne krawędzie paska (1) ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm.

zszycie boków paska

Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do tyłu spódnico-spodni.

rozprasowanie szwów paska

Gumę dzianą dopasuj do obwodu talii dziecka lekko ją naciągając. Dodaj zapas 1,5-2 cm z każdej strony. Załóż na płasko jeden zapas na drugi i zszyj ze sobą.

zszycie gumy

Włóż gumę pomiędzy zaprasowane warstwy paska (1) i zepnij szpilkami wzdłuż dłuższych boków paska.

włożenie gumy do paska

Do prawej strony górnej krawędzi karczka (2) przypnij niewykończoną krawędź paska (1) z gumą. Pamiętaj, aby szwy boczne oraz naciki przodu i tyłu paska (1) i karczka (2) pokrywały się ze sobą.

Aby mieć pewność, że podczas szycia wszystkie warstwy nie poprzesuwają się względem siebie – fastrygujemy wszystkie warstwy ze sobą.

przypięcie paska do spódnico spodni

Przyfastrygowane elementy zszyj ze sobą ściegiem elastycznym lub na overlocku. Szerokość szwu 0,7 cm.

Zapasy szwów zaprasuj w kierunku do dołu spódnico-spodni.

Edytuj wpis

Istnieje automatyczny zapis wpisu, który jest nowszy od wyświetlanej poniżej wersji.Zobacz automatycznie zapisaną wersję

przyszycie paska do spódnico spodni

Spódnico-spodnie są gotowe! To było całkiem proste i przyjemne szycie, więc zachęcamy Ciebie do uszycia tego modelu.

Przypominamy Ci, że możesz pobrać ten wpis z instrukcją szycia w wersji PDF (w prawym górnym rogu pod nagłówkiem wpisu) i trzymać razem z wykrojem.

Jeżeli nasuwają Ci się jakieś pytania odnośnie szycia Spódnico-spodni nr 6 – pisz w komentarzach – będziemy w kontakcie!

Dodaj komentarz